Köy Belgeselleri

Uşak Bağbaşı Köyü 2022

uşak bağbaşı köyü

Uşak Bağbaşı Köyü'nü Tanıttığımız Bu Belgeselde, Köyün Tarihini, Köy Halkının Yaşam Biçimini ve Köyün Coğrafi Konumunu Sizlere Detaylı Bir Şekilde Aktarıyoruz. Köyde Yaşayan Halk İle Yapılan Röportajlar Sayesinde Sizlere Birinci Ağızdan Yöresel Yaşam Biçimini Aktarmayı Hedefliyoruz. Bu Belgesellerin Çekiminde Emeği Geçen Uşak Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğrencilerine Emeklerinden Dolayı Teşekkür Ediyor, Sizlere de İyi Seyirler Diliyoruz.

Uşak Bağbaşı Köyü Belgeseli

Buram buram emek kokan alın terinin berekete dönüştüğü, nasırlı ellerin sabrı gösterdiği, yüzlerdeki kırışıklıkların çileyi resmettiği köyler. Doğanın en doğal halini gördüğümüz sıcaklığın samimiyetin yardımlaşmanın iç içe olduğu köyler. İşte o köylerden biri Uşak Bağbaşı köyü. Stresten uzak sessiz sakin bir hayat akıyor Bağbaşı'nda. Yeşilin her tonunu görebildiğimiz, ağaçların verdiği serinliği tenimizde hissedebildiğimiz, temiz havayı soluyarak huzur bulduğumuz Bağbaşı köyündeyiz. Şehrin kargaşasından uzaklaşarak giriyoruz Bağbaşı köyüne burada gürül gürül akan çeşmeler karşılıyor bizi. Coşkuyla akan çeşmeden su içmeden geçmek elde değil. Çeşmenin suyu o kadar temiz ve berrak ki Bağbaşı suyu olarak nam yapmış bu civarda. O çeşmelerden biri de vilayet armağanı çeşmesi. Zamanında Adnan Menderes tarafından yapılmış. Bu suların en önemli özelliği kışın ılık yazın soğuk akması. Suyu sert insanı da mert olan Bağbaşı köyünün en önemli hazinesi olan bu çeşmeler, günlük hayatın bir parçası haline gelmiş. Öyle ki köyün İnsanları her türlü su ihtiyaçlarını buradan karşılıyor. Çeşmeleri geçtiğimizde 1958 yılında yapılmış Bağbaşı Camii çıkıyor karşımıza. Şık bahçesi ile daracık sokakta olan bu Cami dışı tamamen altıntaştan inşa edilmiş. İçine girdiğimizde duvarların ve mihrabın mavi beyaz ve kırmızı renkli çinilerle bezenmiş olması göz kamaştırıyor. Caminin diğer tarafına geçtiğimizde Kur'an kursunu görüyoruz.

bağbaşı köyü

Bağbaşı Köyü Halkı

Köyün bir tarafında olan tarlada Ebe teyzemizi görüyoruz yaşı epey var ama enerjisi bir genç kadar dinamik. Geliniyle birlikte daha lezzetli olabilmesi için pırasalarını toprağa gömüyor. İşlerini o kadar güzel yapıyorlar ki hayran kalmamak elde değil. Köyde keşif yaparken taş fırında birbirinden hamarat köyün kadınları çıkıyor karşımıza. Öyle özenle hamuru yoğuruyorlar ki, usta oldukları her türlü belli ediyor kendisini. Mis gibi köy ekmeği kokusu sarıyor etrafımızı. Yardımlaşmanın olduğu bu köyde kadınlar el ele verip birbirinden lezzetli ekmek ve pideler yapıyorlar. Fatma teyze odun ateşini yakıyor Özlem abla Nilgün abla ve Hatice teyze hamuru açıp içlerini doldurup şekil veriyorlar. Odun ateşinde ekmekler yavaş yavaş pişiyor. İzlemesi o kadar zevkli ki, iştahımızı açıyor. Ekmekler ve pideler artık hazır. Gerçekten tadı nefis. Ellerinize sağlık güzel kadınlar. Köyde karşılaştığımız tatlılığı ile içimizi ısıtan teyzemizin hayır duasını alarak ilerlemeye devam ediyoruz. Köyde yaşayan insanlarımızın diğer geçim kaynağı ise hayvancılık. Kendi başına otlayan özgür inekleri köyün her yerinde görmeniz mümkün. Evlerin önünde yemlerini yiyen tavuklara horozlara da bakın nasıl da tatlılar. Sevimli buzağıları epey susamışlar kana kana su içiyorlar. Size afiyet olsun. Bağbaşı köyü halkı hayvanlarını çok seviyor ve bu sevgiyi çok da belli ediyorlar. Şimdi de karşımızda Bağbaşı İlkokulu var. Kısa zaman önce az öğrenci sayısından dolayı eğitime ara vermiş. Bu durumdan etkilenen çocuklar hafta içi şehir merkezindeki okullara gidiyor. Hafta sonlarında ise okulun bahçesi çocuklar için adeta bir oyun alanı olmuş durumda. Bence şu hayatta en azından bir defa tadına bakılması gereken yaşam varsa o da köy yaşamı olmalı. Burada kendimizle baş başa kalabildiğimiz huzur dolu dakikaların tadını çıkarırız. Doğanın sesi bozar bu sessizliği. Kendimizi doğanın kollarına bırakırız. Hele bir de yeşilin hakim olduğu bir yerse. Bağ bahçesi hayvanları tarihi ile huzurlu güzel bir hayat var buralarda. Çok fazla beklentisi olmayan sade ve doğal yaşamı ile kendine imrendiren Bağbaşı köyü. Tüm güzelliklerinle kal Bağbaşı Köyü. İnsanına huzur vermeye, doğal yaşam sunmaya devam et. Yardımlaşmayı, sevmeyi ve sevilmeyi, iyiliği, güzelliği öğretmeye devam et. Tıpkı bundan önce olduğu gibi bundan sonra da tüm güzelliklerini koruyarak kal Bağbaşı Köyü.

Uşak'ın diğer köyleri ile ilgili belgeselleri izleyebilmeniz için,  Uşak RTS Youtube Sayfasını  ziyaret edebilirsiniz.

Diğer belgesel ve makalelerimizi incelemek için Blog Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

uşak üniversitesi
Uşak Üniversitesi

Radyo - Televizyon ve Sinema Bölümü

Radyo - TV Program Türleri Dersi

0542 489 95 52

7/24 İletişim Hattı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir