Köy Belgeselleri

Uşak Ortaköy 2022

uşak ortaköy

Uşak Ortaköy'ü Tanıttığımız Bu Belgeselde, Köyün Tarihini, Köy Halkının Yaşam Biçimini ve Köyün Coğrafi Konumunu Sizlere Detaylı Bir Şekilde Aktarıyoruz. Köyde Yaşayan Halk İle Yapılan Röportajlar Sayesinde Sizlere Birinci Ağızdan Yöresel Yaşam Biçimini Aktarmayı Hedefliyoruz. Bu Belgesellerin Çekiminde Emeği Geçen Uşak Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğrencilerine Emeklerinden Dolayı Teşekkür Ediyor, Sizlere de İyi Seyirler Diliyoruz.

 

Uşak Ortaköy Tarihi

Uşak Ortaköy'ün, kuruluşuyla ilgili kesin bir bilgi olmamakla birlikte Uşak'a bağlı en eski köylerden birisi olduğu düşünülüyor. İlk yerleşim yeri günümüz köy merkezinin yaklaşık 2 km doğusunda olan karacaörüz mevkisidir. Köye ilk yerleşen aileler, önceleri köyün ilerisinde yaşarlarken, Ortaköy daha sulak bir bölge olduğu için hayvanların da sürekli kaçmaları sebebiyle Ortaköy'e yerleşme kararı almışlardır. Birçok köyün ortasında kaldığı için adı Uşak Ortaköy olmuştur. Geçmiş yıllarda büyük oranda göç vermiş olan köyün şu anki nüfusu toplam 474'tür. bBu nüfusun 240'ı erkek, 234'ü kadındır.

Ortaköy'ün Coğrafi Konumu

Köyün girişinde bizleri pırıl pırıl akan suyuyla bir çeşme karşılıyor. Oradan biraz su içip ferahladıktan sonra yolumuza devam ediyoruz. Köyün merkezine doğru ilerliyoruz. Hem yemyeşil olmasıyla hem de temiz havası ile Uşak Ortaköy, bizi büyüylüyor. Meydana gidene kadar bizi birçok ev karşılıyor. Kimileri daha modern yapıya sahipken, kimileri ise yıkık ve daha eski oluşuyla dikkat çekiyor. Meydana geldiğimizde bir tarafta camiyi, bir tarafta muhtarlığı, diğer tarafta ise köy kahvesini görüyoruz. Hemen kahvede oturan amcaların yanlarına giderek biz de onlarla çay içiyor ve sohbet etmeye başlıyoruz. Kimisi sorunlarından, kimisi ise buradaki huzurlu hayatlarından bahsediyor bizlere. Bu kadar sıcak karşılanmamıza sevinerek ayrılıyoruz yanlarından.

Köy Halkının Yaşam Biçimi

Köydeki hayat çok erken saatlerde başlıyor. Bazıları hayvanları ile ilgilenirken, bazıları ise tarladaki işlerini yapmak için yola koyuluyor. Köy hayatının zor olsa da sevilen ve vazgeçilemeyen bir yanı var o da doğa ile ve hayvanlarla uğraşmak. Biz de hevesle yapılan bu işlerin ucundan tutmaya çalışıyoruz. Bağı, bahçesi ve hayvanlarıyla huzurlu güzel bir hayat yaşadıklarına şahit oluyoruz. Buradakilerin genelde naif ve çalışmayı seven insanlar olduğunu görüyoruz. Onların yanından ayrıldıktan sonra muhtarlığa ilerliyoruz.

ortaköy

Köyün Geçim Kaynakları

Öğreniyoruz ki; muhtar, çocuklar için köyde bir kütüphane oluşturmuş. Bu kütüphane evler gibi küçük ama birçok büyük insanı yetiştirebilecek potansiyelde. Yeniliklerin köyü demek bu köy için az kalır. Bunun yanı sıra ekonomik sebeplerden dolayı köyü bırakıp aileler için göç etmiş kitlede bir hayli yüksek. Ne kadar köyden gitmiş olsalar da her yıl köylerine gelerek hem buraya olan özlemlerini giderip, hem de köy için ellerinden gelen maddi ve manevi birçok faydayı sağlıyorlar.

Uşak Ortaköy'de Bulunan Yapılar

Uşak Ortaköy'ün en yenilikçi yapılarından bir tanesi de köyün tam ortasında bulunan camisi. Bu caminin en büyük özelliği üstünde güneş paneli bulunması. Cami elektriğini buradan sağlarken fazla gelen enerjiyi satarak köylünün ihtiyaçlarına az da olsa gidermeye yönelik fayda sağlıyor. Caminin çıkışında köylülerin yatır olduğuna inandıkları bir yerle karşılaşıyoruz. Köylüler evlenecek kadınların bu yatırın etrafında döndükleri zaman kendilerine uğur getirdiğine inanıyorlar. 

Köyde ayrıca birçok tarihi çeşme bulunuyor. Tarihi çeşmelerden birkaçına uğruyoruz. Yanına gittiğimiz aslanlı çeşme hakkında bilgi alırken, çeşmeye ismini veren aslanların çalınmış olduğunu öğreniyoruz. Aslanların polisin aramasıyla bulunması köy halkı tarafından ümit ediliyor. Çeşmenin üzerinde bulunan yazılanrın eski arap alfabesi ile yazıldığını öğreniyoruz. Köy halkından ve internet üzerinden yaptığımız araştırmalardan, çeşme ile fazla bilgiye ulaşamamış olmak bizi üzüyor. Umarız zamanla hakettiği değeri bulur. Eski zamanlarda kullanılan çamaşırhanelerden bu köyde de var olduğunu görüyoruz. Şu an aktif olmadığı için yıkık bir halde olduğunu görüyoruz.

Ortaköy'e Veda

Daha sonra köyde bulunan bir mevlide konuk oluyoruz. Ne kadar yenilikçi bir köy olsa da geleneklerinden kopmayıp birlikte yemek yiyor ve sohbet ediyorlar. Uşak Ortaköy halkı o kadar içten ve cana yakın ki köyden ayrılmak hiç içimizden gelmiyor. Bizim için çok keyifli ve öğretici olan bu macera hiç bitmesin istiyoruz. Güneş gibi sıcaklıkları ile içimiz ısıtan, evimiz gibi hissettiğimiz bu yerde sevdiğimiz insanlara veda ediyoruz. Uşak'a her gelişimizde mutlaka uğramadan gitmeyeceğimiz bir yer olarak kalacak hafızamızda. Bizi büyüleyen bu yeri sizlerin de görmenizi çok isteriz. Gerçek ve samimi bir şekilde karşılanacağınızdan hiç şüpheniz olmasın. Umarız ki Uşak Ortaköy yeniliklerin öncüsü olmaya devam eder. Hoşça kal Uşak Ortaköy. Hoşça kalın güzel insanlar.

Uşak'ın diğer köyleri ile ilgili belgeselleri izleyebilmeniz için,  Uşak RTS Youtube Sayfasını  ziyaret edebilirsiniz.

Diğer belgesel ve makalelerimizi incelemek için Blog Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

uşak üniversitesi
Uşak Üniversitesi

Radyo - Televizyon ve Sinema Bölümü

Radyo - TV Program Türleri Dersi

0542 489 95 52

7/24 İletişim Hattı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir