Köy Belgeselleri

Uşak Muharremşah Köyü 2022

uşak muharremşah köyü

Uşak Muharremşah Köyü'nü Tanıttığımız Bu Belgeselde, Köyün Tarihini, Köy Halkının Yaşam Biçimini ve Köyün Coğrafi Konumunu Sizlere Detaylı Bir Şekilde Aktarıyoruz. Köyde Yaşayan Halk İle Yapılan Röportajlar Sayesinde Sizlere Birinci Ağızdan Yöresel Yaşam Biçimini Aktarmayı Hedefliyoruz. Bu Belgesellerin Çekiminde Emeği Geçen Uşak Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğrencilerine Emeklerinden Dolayı Teşekkür Ediyor, Sizlere de İyi Seyirler Diliyoruz.

Uşak Muharremşah Köyü Belgeseli

Yolunuz Ege Bölgesi'ne düşer ve Uşak Muharremşah Köyü'nün yakınlarından geçerseniz eğer bir durup soluklanın. Bakın tepeden tırnağa nasıl da kucak açmış tüm canlılar. Sanki kapılarını hep iyiliğin çaldığı, asırlardır saf ve bir o kadar baki. Kaynaklara göre Uşak Muharremşah Köyü'nün yerleşim verileri 19. yüzyıl arşivlerinde ve Osmanlı kayıtlarında bulunuyor. Bunun yanı sıra cumhuriyet döneminde köyün adı bir süreliğine Doğancık Köyü olarak tarihte yer alıyor. Sebebi ise zamanında köyün önde gelen meslek erbaplarından soyadı Osmancık olan bir öğretmenle köyde muhtarlık yapan ve soy ismi Doğan olan bu iki kişinin isminin birleştirilmiş olmasından kaynaklanıyor.

Muharremşah Köyü Halkı

Köyün yerlilerinden olan Hasan Amca'nın da anlattıklarına göre köyün isminin daha sonralarında Muharremşah olarak değişme hikayesi; Zamanında bu köye gelen Germiyanoğullarından Muharrem adındaki şaha dayanıyor. Bu şaha köyden bir kadının ayran ikram etmesi sonucu da köyün ayranı meşhur oluyor ve ismi tarihe Muharremşah Köyü olarak geçiyor. Bu köy Uşak merkeze 7 km uzaklıkta yer alıyor. 2018 yılında ise köyden mahalleye dönüşüyor. Emeğin alın terinin kazanca dönüştüğü Uşak Muharremşah Köyü'nde tarım ve hayvancılık oldukça gelişmiş durumda. Diğer köylere nazaran daha bilinçli bir şekilde yapılan tarım ve hayvancılık yapılıyor olması bunun bir sebebi. Aynı zamanda köyde kurulmuş olan kooperatifler ve meslek örgütleri ile daha da gelişecek gibi gözüküyor.

Köy Halkının Geçim Kaynağı

Köy çiftçisinin üretmiş olduğu ürünlerin değer kaybı yaşamaması ve emeklerinin karşılık bulabilmesi adına kurulmuş Tarım Kredi Kooperatifi Muharremşah Köylüsü'nün birlik ve beraberliğini de gözler önüne seriyor aslında.Burası köylüye gereken makine ve alet tedariğini de sağlıyor. Aynı zamanda tarım sektörüne yatırım yapmak isteyen köylüyü destekleyip uygun ve ucuz kredi imkanı da sağlıyor. Burada tarım hayvancılıktan söz etmişken, köyde arpa, buğday, şeker pancarı, haşhaş, sanayilik kurutmalık domates, mısır ve salça da en fazla üretilen ürünler arasında yer alıyor. Çevre köylere kıyasla özellikle süt üretiminde öncü bir köy olan Muharremşah Köyü, sabahın erken saatlerinde ve gün batımında günde iki kez damızlık ve sığır yetiştiricileri birliği adına toplanan sütler, sofralarda yer almak üzere yola çıkıyor.

Köy halkının yorulmadan ve yılmadan burada azimle çalışmaları hem ailelerini kalkındırmalarına hem de Muharremşah Köyü'ne geçmişten günümüze sahip çıkmalarına katkı sağlıyor. Uşak Muharremşah Köyü'nün yerlisi olmasa da uzun zamandır bu köyde oturan ve bahçesindeki sera ile ailesini geçindirmeye çalışan kadın girişimcilerden biri de Eşe Teyze. Yaşamış olduğu olumsuzluklara rağmen yılmamış dört bir koldan, gerek çocuklarını okutabilmek için gerekse iyi şartlar altında hayatını sürdürebilmek için hala bütün varlığıyla çalışmaya devam ediyor.

Tarlalarının kenarındaki susuzluktan kurumuş olan ağaçlarını kesen köylüler, onları odun haline getiriyor ve kışın sobalarında yakarak ısınma ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Köyün yöresel yemeği olarak da etli pilav ön planda duruyor. Köyde iki tane tarihi köprü bulunuyor. Bunlardan ilki 1255 yılında Sipessalar Şecuiddin Kızıl tarafından yaptırılan eski Çamlı Köprüsü. Bir diğeri ise Muharrem Şah Köyü Köprüsü. Düşünün ki bu köprülerden kimler kimler yürüdü ve ne hayatlar geçti üzerinden. Tarihte bahsi geçen çeşmelerin çoğu günümüzde artık akmadığı için kullanılmıyor.

muharremşah köyü

Muharremşah Köyü Tarihi

Köy halkının önde gelen büyükleri vakitlerini ortak kullanım alanı olan kahvehanede geçirirken, köye yenilik getiren ve son birkaç yıldır bu köyde at besiciliği yapan bazı gençler ise vakitlerini hobi edindikleri atlarıyla ilgilenerek geçiriyor. Amaçları köyde at besiciliğini daha da yaygınlaştırıp, köy halkına atları sevdirerek onları alıştırmak. Görünen o ki gençler bunu çoktan başarmış. Bu gençlerin Uşak'ta da atcılık kulüpleri mevcuttur. Köyün sempatisini kazanmış atların başında Yağız Efe geliyor. Yağız Efe birçok filmde rol almış bir oyuncu. Atların korumalarının üstlenen köpekler de yine köyün bir diğer sevimli dostları arasında bulunuyor. Görüldüğü üzere her canlıya kucak açıp evlatları gibi sahip çıkan bir köy burası.

Köyde Eğitim

Köyde bulunan ilkokul diğer köylerden önce ilk defa burada kurulmuş. Ortaokul ve ilkokul, Muharremşah Köyü gençlerinin eğitim seviyelerini yükseltmeye yarar sağlarken birçok genç de aksine iş hayatına yöneliyor. Sebebi ise bu köye karşı hissettikleri yüksek aidiyet ve ata topraklarına sahip çıkma arzusu. Köyde yer alan Çakmak Dede Türbesi, umutsuzların, yardıma ihtiyacı olanların dua edeceği köyün kutsal mekanlarından biri. Diğer bir manevi alansa köyün tam ortasında yer alan cami. Bu cami, insanların arasındaki iyilik bağlarını ve ardından getirdiği beraberliği koparmamalarını sağlıyor

Uşak Muharremşah Köyü'ne Veda

Son derece sıcak ve samimi geçen bu köy turumuzdan bizim de hissemize kıssalar düşüyor. Emektar insanların umutlarının, onca zorluğa rağmen hala da var olduğu ve azmin neticesinde nasıl kazanç sağlanacağı gözler önüne seriliyor. Hayatlarında hiçbir kazanç elde edemediğini düşünenler veya çoğu zaman kaybettiğine inanarak kendini yalnız hissedenler varsa Uşak Muharremşah Köyü'nü mutlaka ziyaret etmeliler. Köy halkı, ana kucağı kadar sıcak ve bir o kadar samimi karşılıyor herkesi. Ne bir plaja ya da tatile ne de çok uzaklara göç etme arzusuna ihtiyaç duyulmuyor burada. Zira bu köye bir defaya mahsus bile yol alındığında dünya telaşesinden arınıp, tıpkı yeniden doğmuşçasına iyiliği ve iyi olanı keşfediyor insan. Samimiyetin, sıcaklığın, hoşgörünün, çalışkanlığın ve misafirperverliğin ile çok güzelsin Uşak Muharremşah Köyü.

Uşak'ın diğer köyleri ile ilgili belgeselleri izleyebilmeniz için,  Uşak RTS Youtube Sayfasını  ziyaret edebilirsiniz.

Diğer belgesel ve makalelerimizi incelemek için Blog Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

uşak üniversitesi
Uşak Üniversitesi

Radyo - Televizyon ve Sinema Bölümü

Radyo - TV Program Türleri Dersi

0542 489 95 52

7/24 İletişim Hattı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir