Köy Belgeselleri

Uşak Ciğerdede Köyü 2023

uşak ciğerdede köyü

Uşak Ciğerdede Köyü'nü Tanıttığımız Bu Belgeselde, Köyün Tarihini, Köy Halkının Yaşam Biçimini ve Köyün Coğrafi Konumunu Sizlere Detaylı Bir Şekilde Aktarıyoruz. Köyde Yaşayan Halk İle Yapılan Röportajlar Sayesinde Sizlere Birinci Ağızdan Yöresel Yaşam Biçimini Aktarmayı Hedefliyoruz. Bu Belgesellerin Çekiminde Emeği Geçen Uşak Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğrencilerine Emeklerinden Dolayı Teşekkür Ediyor, Sizlere de İyi Seyirler Diliyoruz.

Uşak Ciğerdede Köyü Belgeseli

Uşak Ciğerdede Köyü Uşak iline bağlı sessiz sakin şirin bir köy. Uşak il merkezine 4 kilometre uzaklıkta olup Toplam 9 mahalleden oluşuyor. Çangaloğlu Mahallesi, Çalılar Mahallesi, Çakırlar Mahallesi, Vezirler Mahallesi, Küplemezler Mahallesi, Araplar Mahallesi, Hacı İmamlar Mahallesi, Dere Mahallesi ve Mustanlar Mahallesi Ciğerdede Köyü'nü oluşturan mahallelerden. Berrak bir gökyüzü, ve mis gibi bir hava sarmalamış tüm köyü. Rüzgarlara karşı sallanan güllerin kokusu yayılıyor etrafa. Çangaloğlu Mahallesi'ne girdiğimiz anda küçük tatlı buzağılar şaşkın bakışlarıyla karşılıyor bizleri. Bu güzel köyün nüfusu yaklaşık 560-600 civarında. Geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan bu köy halkı; kadın, erkek demeden emeklerine alın terini de katıp kazanca dönüştürüyor.

Ciğerdede Köyü'nün Coğrafi Konumu

Sabahın ilk ışıklarıyla beraber her gün yeni bir güne uyanır bu verimli topraklar. Pırtılar mahallesine göz attığımızda eski yapım taş evler dikkatleri üzerine çekiyor. Tarih kokan bu taş evler günümüzde de varlığını korumaya devam ediyor. Köyün birçok yerinde bu taş evleri görmek mümkün. Önümüzdeki zorlu kış günlerini rahat bir şekilde geçirmek isteyen köy insanı, kış için hazırlığını da erkenden yapmakta bu köyde. Köyün her yanında çalışan insanları görmek mümkün. Çalışıyorlar gece gündüz, emek olmadan yemek olmaz dercesine.

Ciğerdede Köyü Hacı İmamlar Mahallesi

Hacı İmamlar Mahallesi'ne vardığımızda şırıl şırıl akan tarihi Hacı İmamzade Çeşmesi'nin yanında soluklanıyoruz. 1923 tarihinde yapılan bu çeşme restorasyon çalışmaları ile ayakta duruyor ve adeta tarihe meydan okuyor. Zamana direnen bu çeşmede kana kana su içesi geliyor insanın. Çeşmenin hemen yanında bulunan Hacı İmam Camisi'ne doğru yol alıyoruz. Her namaz vakti açar kapılarını köy sakinlerine. Caminin üzerinde bulunan Türk Bayrağı motifi ilgimizi çekiyor.

Hacı İmamlar Mahallesi'nde dolaşırken birden gözümüze bir araya toplanan kadınlar takılıyor. Hadi bir de yakından bakalım. Sıcakkanlı ve sempatik olan tonton teyzeler haftanın belli günleri bir araya gelip imece usulü odun ateşinde pişen yöresel lezzetleri gözler önüne seriyor. Köylüler kendi arasında bu yaptıkları lezzetli yiyeceğe cızdırma diyor. Asıl gözümüze çarpan ise yapıların lezzetinden öte, bu halkın yardımlaşmayı ve paylaşmayı sevmesi, benimsemesi oluyor.

Ciğerdede Kimdir?

Hacı İmamlar'dan Çakırlar'a doğru ilerlerken köyün çocuklarının eğitim gördüğü ve aynı zamanda köyün tek okulu olan Uşak Ciğerdede Köyü İlkokulunu görüyoruz. Şimdi de köyün en büyük mahallesi olan Çakırlar Mahallesi'ndeyiz. İlerde de türbesinin bulunduğu bu mahalle, oldukça kalabalık bir nüfusa sahip. Ciğerdede, Kuvayi Milliye döneminin kuvvacı kahramanlarından biri olarak tarihe adını yazdırmış. Bu kahraman asker vatan savunmasına katılmış ve köyün en aşağısında ormanlık alanda 6 askeriyle birlikte şehit edilmiş. Köy ismini savaş esnasında cenk eden ciğerlerinden vurulsa da savaşmaya devam eden bu kahraman komutandan almış.

cigerdede koyu

Ciğerdede Köyü Çakırlar Mahallesi

Gelin biraz da Çakırlar Mahallesi'nde dolaşalım. Burada hemen hemen her hanede az da olsa küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar mevcut. Sulak alanları az olmasına rağmen şeker pancarı ile dolu toprakların meyvesini köylüler, küspesini hayvanlar tüketiyor. Birlik ve beraberlik içinde çalışan ev halkı, hayvanları için çuvallara küspe dolduruyor. Balya balya samanlar, doldurulan küspeler, hayvanların kış için yiyeceği hazır durumda. İnsanlar bir sohbet havası içinde çaylarını yudumluyor. Yeni doğmuş buzağı yerinde duramıyor. Kendi kendine oyunlar yapıyor. Bir de durmayan sadece buzağı değil. Yavru köpeklerde şen şakrak kendi aralarında oyunlar oynuyor.

Çakırlar Mahallesi'nin tarihi camisindeyiz. 1934 yapımlı eski kolonlarla ayakta kalan herhangi bir restorasyon çalışması yapılmayan cami günümüzde de halen canlılığını koruyor. Duvarlarda asılı olan tesbihler yıpranmamış. Minber ve eski tarihi bir Kuran'ı Kerim görüyoruz. Gördüklerimiz Uşak Ciğerdede Köyü'nün değerlerine ne kadar bağlı olduklarını fısıldıyor adeta. Köylüler tarafından kış aylarında kadınlara Kur'an Kursu olarak hizmet eden bu cami, işlevini korumaya devam ediyor. Tarihi caminin hemen yanında bulunan Çakırlar Mahallesi Camisi'ni görüyoruz. Çakırlar Mahallesi'nde de diğer mahalleler gibi taştan evleri görüyoruz yine.

Köye Bağlı Diğer Mahalleler

Küçük mahallemiz olan Çalılar Mahallesi'ndeyiz. Diğer mahallelere göre küçük ve şirin bir mahalle. Vezirler Mahallesi'ne girdiğimizde yıkık dökük binalar en az insanlar kadar yorgun. Ne kadar yorgun olursa olsun azimle ve sabırla ayakta durmaya devam ediyor bu evler. Bir de Küplemezler Mahallesine gidelim. Köyün girişinde yolun hemen kenarında bulunan içinde ağaç çıkmış bir mezarla karşılaşıyoruz. Mezarlığın hemen yanında bulunan, sonbaharın gelişinin habercisi olan kavak ağaçları yapraklarında dökmüş bir şekilde boy gösteriyorlar. Hoşça kal Uşak Ciğerdede Köyü. Hoşça kal, geçmişi kahraman ve kahramanlıklarla dolu, bugünü samimiyetle yoğurulu, geleceği umut vadeden Ciğerdede Köyü hoşça kal. Bir gün yine buluşmak, aynı duyguları yine yaşamak üzere hoşça kalın bu güzel köyün güzel yürekli insanları.

Uşak'ın diğer köyleri ile ilgili belgeselleri izleyebilmeniz için,  Uşak RTS Youtube Sayfasını  ziyaret edebilirsiniz.

Diğer belgesel ve makalelerimizi incelemek için Blog Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

uşak üniversitesi
Uşak Üniversitesi

Radyo - Televizyon ve Sinema Bölümü

Radyo - TV Program Türleri Dersi

0542 489 95 52

7/24 İletişim Hattı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir