Köy Belgeselleri

Uşak Sorkun Köyü 2022

uşak sorkun köyü

Uşak Sorkun Köyü'nü Tanıttığımız Bu Belgeselde, Köyün Tarihini, Köy Halkının Yaşam Biçimini ve Köyün Coğrafi Konumunu Sizlere Detaylı Bir Şekilde Aktarıyoruz. Köyde Yaşayan Halk İle Yapılan Röportajlar Sayesinde Sizlere Birinci Ağızdan Yöresel Yaşam Biçimini Aktarmayı Hedefliyoruz. Bu Belgesellerin Çekiminde Emeği Geçen Uşak Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğrencilerine Emeklerinden Dolayı Teşekkür Ediyor, Sizlere de İyi Seyirler Diliyoruz.

Uşak Sorkun Köyü Belgeseli

Bu belgeselimizde Uşak Sorkun Köyü'nden bahsedeceğiz sizlere. Uşak ilinin merkezine bağlı bir köy. Şehir merkezine 6 kilometre uzaklıkta olup şehrin kuzeyinde bulunuyor. Köyden 1520 ve 1570 yılı tahrir defterlerinde Sorkun adıyla Uşak kazasına bağlı bir köy olarak bahsedilir. Köy adını Sorkun cemaatinden almış.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanıyor. Büyük ve küçükbaş hayvancılığın yaygın olduğu Uşak Sorkun Köyü'nde, tarımsal faaliyet olarak arpa ve buğday üretimi ön planda bulunmakta. Meyve sebze gibi ürünlerin de üretildiği bu köyde topraklar bütün cömertliğini köylülere sunuyor Sorkun'da. Sonbahar mevsiminde ağaçların yaprakları sararıp kırmızıya dönerken doğa sanki yeşil cübbesini çıkarıp sarı bir pelerin giyiyor Sorkun Köyü'nde.

sorkun köyü

Güneş masmavi gökyüzünün ve Beyaz bulutların arasında kendini göstermeye çalışıyor. Gökyüzü birbiriyle konuşup yarışan kuşlarla dolmuş. Tertemiz havası insana huzur veriyor. Uşak Sorkun Köyü doğal yaşamın devam ettiği yerlerden biri olarak kalmaya devam ediyor. Gelin şimdi bu güzel köyü birlikte keşfedelim.

Çok eski bir köy okulunu görüyoruz. Öğrenci sayısı çok az olduğu için köyün çocukları merkezdeki okullara gönderiliyor. Köyün tek camisi olan Sorkun Köy Camisi'ne dönüyor kadrajımız. Uşak Sorkun Köyü camisi 1962 yılından beri varlığını sürdürüyor. Köy halkı yıllardır bu camiye gelip gidiyor. Caminin o kadar eski olmasına rağmen hala dimdik ayakta durması ve yeni gibi görünmesi oldukça ilgi çekici.

Uşak'ın diğer köyleri ile ilgili belgeselleri izleyebilmeniz için,  Uşak RTS Youtube Sayfasını  ziyaret edebilirsiniz.

Diğer belgesel ve makalelerimizi incelemek için Blog Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

uşak üniversitesi
Uşak Üniversitesi

Radyo - Televizyon ve Sinema Bölümü

Radyo - TV Program Türleri Dersi

0542 489 95 52

7/24 İletişim Hattı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir