Köy Belgeselleri

Uşak Karaağaç Köyü 2022

uşak karaağaç köyü

Uşak Karaağaç Köyü'nü Tanıttığımız Bu Belgeselde, Köyün Tarihini, Köy Halkının Yaşam Biçimini ve Köyün Coğrafi Konumunu Sizlere Detaylı Bir Şekilde Aktarıyoruz. Köyde Yaşayan Halk İle Yapılan Röportajlar Sayesinde Sizlere Birinci Ağızdan Yöresel Yaşam Biçimini Aktarmayı Hedefliyoruz. Bu Belgesellerin Çekiminde Emeği Geçen Uşak Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğrencilerine Emeklerinden Dolayı Teşekkür Ediyor, Sizlere de İyi Seyirler Diliyoruz.

Uşak Karaağaç Köyü Belgeseli

Uşak'ın şirin köylerinden biri Karaağaç Köyü, il merkezine bağlı olup merkeze 8 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Uşak Karaağaç Köyü adını köyde bulunan karaağaçlardan almaktadır. Yörükler tarafından kurulan köyün tarihi 1700 sene öncesine dayanıyor. Kurulduğu günden bugüne kadar Uşak Karaağaç Köyü ismi kullanılırken, 2020 yılının Temmuz ayından itibaren Uşak il merkezine bağlı bir diğer Karaağaç Mahallesi olması sebebiyle köyün adı Yeşil Karaağaç Mahallesi olarak değiştiriliyor. Ege'nin tam ortasında yeşilin mavi ile buluştuğu, Uşak halkının da sıklıkla ziyaret ettiği ve izleyenlerin manzaranın büyüsüne kapılmaktan kendini alamadığı güzel ve şirin bir köy Yeşil Karaağaç Köyü. Bir tarafta yeni inşa edilmiş villalar, diğer tarafta eskimiş, unutulmaya yüz tutmuş tarihi evler karşılıyor bizi. Şirin sokakları, sıcakkanlı insanları ve mutluluk kokan havası ile yola devam ediyoruz.

Karaağaç Köyü'nün Konumu

Uşak Karaağaç Köyü'nün nüfusu çoğunlukla kadınlardan oluşmakta. Hatta bu çoğunluğun büyük bir kısmı 20'li yaşlarda. Bunun sebebi ise köye yakın konumda olan Uşak Üniversitesi. Üniversite içinde bulunan 1 Eylül Kampüsündeki KYK Kız Öğrenci Yurdu konum gereği Yeşil Karaağaç Köyü'ne bağlı. Bu sebeple ikametgahlarını KYK yurduna aldıran tüm öğrenciler artık bir Yeşil Karaağaçlı oluyor. İnsanın içine huzur veren bir de gölü var bu güzel köyün. Etrafı ağaçlar ve çalılıklarla çevrili olan bu göl, sadece Yeşil Karaağaç Köyü halkının değil tüm uşağın göz bebeği. Gölet sadece bu köyden gelen ziyaretçileri ağırlamakla kalmıyor. Tüm Uşak halkı tarafından bilinen gölet, şehrin gürültüsünden bir nebze uzaklaşıp doğa ile baş başa kalmak isteyen herkesi misafir ediyor.

karaağaç köyü

Yeşil Karaağaç Köyü Halkı

İnsanın içini huzurla dolduran bu göle paralel uzanmış dağları görüyoruz. Karşımızda mavinin ve yeşilin birleştiği bu yerde görsel şölen sunuyor doğa bize. Karaağaç dağlarında bulunan ve Uşak'ın en yaşlı ağaçlarının arasına ismini yazdıran koca çamın yaşının ise 200 seneden fazla olduğu tahmin ediliyor. Orman ve dağların arasında bulunan koca çam hâlâ yıllara dilenmeye devam ediyor. Köyün merkezinde bulunan tek cami, bölge halkı tarafından sıkça ziyaret ediliyor. Yıllardır dualara ve namazlara eşlik ediyor.

Efsaneye konu olan bu kayalar ise uzaktan bakıldığında halk arasında gelini ve beraberindeki köy halkını andırdığından gelincik kayası adını almış. Bir gün Uşak'a yolunuz düşerse bu huzur kokan Uşak Karaağaç Köyü'nü ziyaret etmeyi ve Karaağaç Göleti'nin güzel manzarası eşliğinde bir bardak sıcak çay içmeyi ihmal etmeyin.

Uşak'ın diğer köyleri ile ilgili belgeselleri izleyebilmeniz için,  Uşak RTS Youtube Sayfasını  ziyaret edebilirsiniz.

Diğer belgesel ve makalelerimizi incelemek için Blog Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

uşak üniversitesi
Uşak Üniversitesi

Radyo - Televizyon ve Sinema Bölümü

Radyo - TV Program Türleri Dersi

0542 489 95 52

7/24 İletişim Hattı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir