Köy Belgeselleri

Uşak Güre Köyü 2022

uşak güre köyü

Uşak Güre Köyü'nü Tanıttığımız Bu Belgeselde, Köyün Tarihini, Köy Halkının Yaşam Biçimini ve Köyün Coğrafi Konumunu Sizlere Detaylı Bir Şekilde Aktarıyoruz. Köyde Yaşayan Halk İle Yapılan Röportajlar Sayesinde Sizlere Birinci Ağızdan Yöresel Yaşam Biçimini Aktarmayı Hedefliyoruz. Bu Belgesellerin Çekiminde Emeği Geçen Uşak Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğrencilerine Emeklerinden Dolayı Teşekkür Ediyor, Sizlere de İyi Seyirler Diliyoruz.

Uşak Güre Köyü Belgeseli

Yavaş yavaş yaklaşıyoruz, güneş ışıklarının aydınlattığı bu tarihi köye. Günümüzden tam 2000 yıl öncesine dayanan eşsiz güzellikteki bu köy, etrafı olabildiğince yeşil tepelerle çevrili bir vaziyette ziyaretçilerine sanki hoş geldiniz der gibi bizleri karşılıyor. Uşak Güre Köyü'ne yakınlaştıkça bir heyecan kaplıyor içimizi. Ötüşen kuşlar, yerinde duramayan kedi ve köpekler, bir yandan diğer bir yana koşuşturan çocuklar ve kapısı önünde iş gören köy halkı misafirlerine Buyurun dercesine kucak açıyor.

Tarih kokan bu köyde yolculuğumuza başlıyoruz. Bahardan kalmış mis gibi bir gökyüzü bizlere eşlik ediyor. Derin bir düzlükte birbiri ardına sıralanmış kavak ağaçlarını görüyoruz. Dallarından yaprakları dökülmüş ve bizlere kışa hazırlanın der gibi göz kırpıyorlar sanki. Uzak tepelerden sürüsüyle inen çobanları görüyoruz. Koyunların sevinçleri yüzlerine yansıyor. Ne kadar da şaşkınlar değil mi? Hemen biraz ileride sıcak güneşin altında sıralı bir şekilde kütükleri dizen ve bıkmadan usanmadan çalışan kardeşleri görüyoruz. Çabaları pek çok İnsanın içini ısıtacak gibi.

Güre Köyü'nün Coğrafi Konumu

Dar geçişli sokaklar arasında huzuru buluyoruz. Asırlara dayanır bir vaziyette kerpiçten yapılmış evlere rastlıyoruz. Her kapı önünde tatlı bir telaş alıp götürüyor bizleri. Gelin köy halkının yaşantılarından bahsedelim şimdi. Köy sakinleri geçimini tarım ve hayvancılık yaparak sağlıyor. Bunun dışında yöresinde bulunan buğday, arpa ve sebze türünü de kendi ekip biçtiklerini hem üretiyor hem de "komşu komşunun külüne muhtaçtır" dercesine tencereler ve boş kalmasın diye, eli boş gitmiyor misafirliğe. Paylaşmayı seven Uşak Güre Köyü, mütevazılığını hiç kaybetmiyor.

Güre Köyü'nün Yapıları

Köyün merkezinde bir cami kadrajımıza takılıyor. Bahçesindeki sütunları, mihrap girişindeki Osmanlıca yazısı, tepesindeki ahşaptan yapılma desenleri ilk dikkatimizi çekenler arasında yer alıyor. Öğrendik ki bu cami Osmanlı'ya kadar uzanan bir tarihe dayanıyormuş. Kim bilir kimler geçti bu İslam aleminin ibadet makamından. Şimdi köyün içinde kısa bir yolculuğa çıkıyoruz. Mesafemiz kısa ama heyecanımız altından kaplı bir mezara yaklaştıkça kat kat artıyor. işte Aktepe Tümülüsleri'ne kadrajımızı çeviriyoruz. Uşak Güre Köyü'nde dünyaca ünlü Karun Hazineleri bulunuyor. Bu sebepten bir çok arkeolog ve bilim adamınında uğrak yeri konumunda bu köy.

güre köyü

Yolumuza devam ediyoruz. Şimdi karşımızda duran küçük bir oyun parkı dikkatimizi çekiyor. Çocukların her birine neşeye dolu bizleri selamlıyorlar. Hemen yanı başındaki mezarlıktan geçiyoruz. Tepesi ay yıldız desenli Arapça ya da Osmanlıca yazılı bir mezarı kadrajımıza sığdırıyoruz. Köyün merkezi noktalarından biri olan alana gidiyoruz. Bugün şansımız yaver gidiyor ve köy pazarına denk geliyoruz. Esnaf getirdiği sebze ve meyveleri tatlı tatlı tezgahına yerleştiriyor. Hemen yanı başında köylünün boş zamanlarında vakit geçirdiği kıraathanede oyunlar oynanıyor. Burada çaylar sanki kaynar ocakta daha da tatlanıyor.

Uşak Güre Köyü'ne Veda

Kış kapıda, soğuk rüzgarlar esiyor Uşak Güre Köyü'nde. Tarifsizce yaşanan mutlulukları kadrajımıza alırken, kanatlanıp uçan kumruların süzülüşü, kur zamanı, horozların ötüşü, tünekleyen tavuklar sanki bir macera peşindeymiş gibi koşuşturan kedi ve köpekler görüyoruz. Muhteşem doğasını kayda alırken, çekimin tatlı telaşına kapılıp zamanın nasıl geçtiğini anlamıyoruz bile. Vakit yaklaşıyor ve zaman saatleri çalıyordu. Artık ayrılma vakti diyoruz. Asla unutamayacağımız bir maceraya şahit olmanın mutluluğuyla dolup taşıyoruz. Tekrar görüşmek dileğiyle Güre Köyü Halkı, hoşça kalın.

Uşak'ın diğer köyleri ile ilgili belgeselleri izleyebilmeniz için,  Uşak RTS Youtube Sayfasını  ziyaret edebilirsiniz.

Diğer belgesel ve makalelerimizi incelemek için Blog Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

uşak üniversitesi
Uşak Üniversitesi

Radyo - Televizyon ve Sinema Bölümü

Radyo - TV Program Türleri Dersi

0542 489 95 52

7/24 İletişim Hattı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir