Köy Belgeselleri

Uşak İkisaray Köyü 2022

uşak ikisaray köyü

Uşak İkisaray Köyü'nü Tanıttığımız Bu Belgeselde, Köyün Tarihini, Köy Halkının Yaşam Biçimini ve Köyün Coğrafi Konumunu Sizlere Detaylı Bir Şekilde Aktarıyoruz. Köyde Yaşayan Halk İle Yapılan Röportajlar Sayesinde Sizlere Birinci Ağızdan Yöresel Yaşam Biçimini Aktarmayı Hedefliyoruz. Bu Belgesellerin Çekiminde Emeği Geçen Uşak Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğrencilerine Emeklerinden Dolayı Teşekkür Ediyor, Sizlere de İyi Seyirler Diliyoruz.

Uşak İkisaray Köyü Belgeseli

Soğuğun iliklerimize kadar işlediği, olabildiğince düz arazinin kara teslim olmasıyla beraber adeta bir pamuk tarlası misali bembeyaz bir görüntüyü gözler önüne seren Uşak İkisaray Köyü'ndeyiz. Yaşamın getirdiği o acı ve tatlı telaşı, insanların yürüyüşlerine dahi buram buram hissettiğimiz bu köye adımımızı attığımız anda yüzümüze çarpan rüzgarı hissederken, kulaklarımız birbirlerine karışan hayvan sesleri ile şenlenip, burnumuz da yoğun çam kokularına teslim oluyor. Kazlar ile meşhur olması Uşak halkı arasında dilden dile yayılmışken daha köyün girişinde kulaklarımızda çınlayan kaz sesleri bize bunun ne kadar doğru olduğu bilgisini veriyor. Kara teslim olmasıyla beraber olabildiğince sessizliğin hakim olduğu bu köyde, kaz sesleri ve köpek havlamaları insan seslerini bastırabiliyor

Uşak İkisaray Köyü'nde yaklaşık 42 yıllık tarihiyle köy halkına doğa ve ibadet kapısı olan Mahalle Cami'nin ezan sesi, minareden yükselmesi ile beraber insanlar hayatın tüm telaşlarını kısa bir süre için bile olsa unutuyorlar. Caminin tam karşısına kadrajımızı çevirdiğimizde muhtarlık binası olarak kullanılan ve köydeki nişan düğün gibi insanların mutlu günlerine şahitlik eden Uşak İkisaray Köy Konağı'na çarpıyor gözümüz. Köyün neredeyse her sokağını sevimli kaz türleri mesken tutmuşken kedilerin, köpeklerin ve tüm sevimli dostlarımızın gönüllerince koşup oynadığı bu köyde insanlarla hayvanların dostlukları yüzümüzü gülümsetmeye yetiyor.

İkisaray Köyü Halkı

Doktor Haydar Dümen'in burada doğup, çocukluğunu burada geçirdiğini öğrenirken, babası Ali Dümen ve annesi Nazife Dümen'in mezarlarını ziyaret edip onlar için dua etmeyi de ihmal etmiyoruz. Mezarlıktan çıktığımız anda insanların geçim derdi ile içine düştükleri telaşa şahit olurken kadrajımızı Coşar amca ve eşi Serpil teyzenin kendi emekleriyle yaptıkları ahırlarına çeviriyoruz. Büyükbaş hayvancılığın yaygın olduğu bu köyde, en fazla büyükbaş hayvana sahip olan Coşar amca ve Serpil teyzenin ahırlarını ziyaret ederek sevimli buzağılara ve geçim kaynakları olan ineklere görüntülerimizde yer veriyoruz. Tabi bu arada harcadıkları yoğun emeğe kendi gözlerimizle de şahit oluyoruz.

ikisaray köyü

Uşak İkisaray Köyü'ne Veda

Yavaş yavaş Uşak İkisaaray Köyü'ne veda etmeye hazırlanırken köylülerin Gumbar Dede diye söz ettikleri yatırın yanında alıyoruz soluğu. Burada, birkaç devşirme mezar taşından daha çok köy halkının yıllardır sevdiklerini ebediyete uğurladıkları musalla taşı dikkatimizi çekiyor. Hayatın ağır ağır ilerlediği yaşama dair sıradan aktivitelerin bile sekteye uğradığı Uşak İkisaaray Köyü'ne ve köy sakinlerine verdikleri destekler için teşekkür ederek veda ediyoruz. Hoşça kal Uşak İkisaray Köyü ve bu güzel köyde yaşayan değerli insanlar.

Uşak'ın diğer köyleri ile ilgili belgeselleri izleyebilmeniz için,  Uşak RTS Youtube Sayfasını  ziyaret edebilirsiniz.

Diğer belgesel ve makalelerimizi incelemek için Blog Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

uşak üniversitesi
Uşak Üniversitesi

Radyo - Televizyon ve Sinema Bölümü

Radyo - TV Program Türleri Dersi

0542 489 95 52

7/24 İletişim Hattı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir