Köy Belgeselleri

Uşak Derbent Köyü 2022

uşak derbent köyü

Uşak Derbent Köyü'nü Tanıttığımız Bu Belgeselde, Köyün Tarihini, Köy Halkının Yaşam Biçimini ve Köyün Coğrafi Konumunu Sizlere Detaylı Bir Şekilde Aktarıyoruz. Köyde Yaşayan Halk İle Yapılan Röportajlar Sayesinde Sizlere Birinci Ağızdan Yöresel Yaşam Biçimini Aktarmayı Hedefliyoruz. Bu Belgesellerin Çekiminde Emeği Geçen Uşak Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğrencilerine Emeklerinden Dolayı Teşekkür Ediyor, Sizlere de İyi Seyirler Diliyoruz.

Uşak Derbent Köyü Belgeseli

Köyler dünyanın en güçlü çınarlarının kökleridir. Bu kökleri yaşatan hoşgörüdür, uzlaşıdır, diyalogtur. İşte bu duyguların yoğun bir şekilde yaşandığı köylerden biri Derbent Köyü. Coşkulu ancak güç bir dönemin örtüsünü açıp kendi içinde kaybolmaya yüz tutmuş bir fidanın hikayesini anlatacağız. Kimliksiz köy Derbent Köyü. Derbent Köyü'nün adı derebentten konuşma diliyle günümüze Derbent olarak taşınmıştır. Yapılan araştırmalarda köyün tam olarak bu adı ne zaman aldığı, köye ne zaman yerleşimin başladığı tam olarak bilinmemektedir. İşte bu yüzden bu köye kimliksiz köy sıfatını köyün yerlileri yakıştırmıştır. Köyün girişinde demirden yapılmış büyük harflerle Merkez Derbent köyüne hoş geldiniz yazan bir tabela karşılıyor. Tabelayı geçtiğimizde etrafımızda köyün temiz havasından da anlaşılacağı gibi bir sürü ağaç var. Ağaçların yanı sıra birçok çiçek türü de bizi karşılıyor. Etrafta hayvanlar, bitkiler ve insanlar huzur içinde yaşıyor. Bunu kolayca görmek mümkün. Köyün girişinden 3 dakika yürüme mesafesi uzaklığında küçük bir dükkan var. Bu dükkan köylülerin bir arada olmalarını, köye gelen misafirlerin ve köylülerin huzur bulmalarını sağlıyor. Köyün Muhtarı Metin Bey'de bu dükkanda oturuyor. Köylülerle birlikte sohbet ediyor. Onların problemlerini öğrenip destek olmaya çalışıyor. Uşak Derbent Köyü'nde biraz daha ileri gittiğimizde ise köy evleri ortaya çıkıyor. Her biri bahçeli ve genelde iki katlı olan köy evleri şehir hayatından uzaklaşıp huzuru bulmak isteyenler için cazip ve sevimli. Bütün evler kutu gibi tahtadan açık kahverengi dış cepheye ve koyu kahverengi kapılara sahip. Köyün insanları da en az bu evler kadar sevimli ve fazlasıyla cana yakın insanlar. Köylüler misafirperverlikleri ile dikkat çekerler. İşte bu köye geldiğinizde de herhangi bir evden yemek yemeden gönderilmezsiniz.

derbent köyü

Derbent Köyü Sakinleri

Derbent köyünde hayvancılık köyün başlıca geçim kaynağı. Buna bağlı olarak köyde en çok üretimi yapılan tarımsal ürünler arasında tahıl ilk sırada yer almakta. Buğday, mısır, yulaf ve arpa ekimi yapılmakta ve bunlar hayvanlar için üretilmekte. Pazara yönelik sebze ve meyve üretimi var fakat su kaynaklarının yetersizliği
nedeniyle sebze ve meyve üretiminin maliyeti yükselmekte. Uşak Derbent Köyü'nde yapılan tarım genel olarak geçimlerini sağlayacak kadar ve köy halkı kendi ihtiyaçlarının karşılayacak miktarda üretim yapıyor. Köyde yaşamın erken başlaması gerçekten güzel. Tabi şehrin gri havasında Kim olsa erken uyanmak istemez ama böylesine temiz masmavi bir gökyüzüne karşı kim uyanmak istemez ki erkenden. Şöyle kendimizi çekip tarih boyunca tüm yaşananlara yukarıdan bakabilme becerisine sahip olabilsek, geçmişte tüm yaşanılanları anlatabilsek keşke. Uşak Derbent Köyü için işte o zaman yaşadığımız bu günün ve gelecek zamanın bağlantısını rahatça kurabilirdik. Belki şehrin doğuş hikayesi yok ama güneşin doğuşu ayrı batışı ayrı güzel Derbent Köyünde. Ne de olsa umut demek Derbent demek Derbent demek umut demek. Tekrar tek çıkış noktası olan dere üzerinden köyden ayrılmak üzere geçiyoruz. Yine bir yazı uğurluyor bizi, gitmeyin der gibi. Güle güle hayırlı yolculuklar. Yolumuzun tekrar kesişmesi dileğiyle Derbent Köyü ne zaman var olduğun bilinmese de nasıl var olduğun ve nasıl var olacağın burada daim kalacak. Köyün güzel çocukları köylere ışık tutacak, köylerin dışındakiler daima destekçiniz olacak. Unutmayacağız unutmayın güle güle.

 

Uşak'ın diğer köyleri ile ilgili belgeselleri izleyebilmeniz için,  Uşak RTS Youtube Sayfasını  ziyaret edebilirsiniz.

Diğer belgesel ve makalelerimizi incelemek için Blog Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

uşak üniversitesi
Uşak Üniversitesi

Radyo - Televizyon ve Sinema Bölümü

Radyo - TV Program Türleri Dersi

0542 489 95 52

7/24 İletişim Hattı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir