Köy Belgeselleri

Uşak Göğem Köyü 2022

uşak göğem köyü

Uşak Göğem Köyü'nü Tanıttığımız Bu Belgeselde, Köyün Tarihini, Köy Halkının Yaşam Biçimini ve Köyün Coğrafi Konumunu Sizlere Detaylı Bir Şekilde Aktarıyoruz. Köyde Yaşayan Halk İle Yapılan Röportajlar Sayesinde Sizlere Birinci Ağızdan Yöresel Yaşam Biçimini Aktarmayı Hedefliyoruz. Bu Belgesellerin Çekiminde Emeği Geçen Uşak Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğrencilerine Emeklerinden Dolayı Teşekkür Ediyor, Sizlere de İyi Seyirler Diliyoruz.

Uşak Göğem Köyü Coğrafi Konumu

Eşsiz güzelliği tarihi doğası güler yüzlü ve cana yakın insanların yaşadığı bir köy Göğem. Bastığımız toprak, soluduğumuz hava, acı tatlı yaşanmışlıklarla dolu yapılar, alın terini emeğe dönüştüren belki biraz yorgun ama mutlu ve huzurlu insanlar gülümseyerek karşılıyor bizi Uşak Göğem Köyü'nde. Köy Uşak il merkezinin 15 kilometre kuzeyinde bulunuyor. Ormanlıkların arasında bulunan köy, adını yerdeki yeşillik anlamına gelen göğem kelimesinden almış ve adeta adıyla müsemma olmuş yemyeşil bir köy. Yaklaşık 100 hanesi bulunan köyün geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktan sağlanıyor. Burada büyükbaş hayvancılık o kadar yaygın ki hemen hemen her hanede bulunuyor. Bunun yanı sıra sokaklarda koşuşturan kedi ve köpekler adeta köyün maskotu haline gelmiş.

Göğem Köyü Tarihi

Her sokağı buram buram tarih kokan Uşak Göğem Köyü'nde, yapımı 1400 yıl öncesine dayanan Sarı Baba Türbesi, ziyaretçilerde büyük merak uyandırırken aynı zamanda köy halkı için de büyük önem taşıyor. Türbede kimin yattığı belli olmasa da kapısında bulunan kitabeyi 1864 yılında Kurt Bektaş Ağa diye bir şahsın yazdığı söyleniyor. Ancak kitabenin yapılış kitabesi mi yoksa tamir kitabesi mi olduğuna dair bir bilgi bulunmuyor. Yerleşkede bulunan Arap Baba Türbesi ise yapılış tarihinin çok eskiye dayanmasından olsa gerek kaç yılında yapıldığı kimse tarafından bilinmiyor.

Göğem Köyü Camii

Köyün ortasında bulunan cami ise zamanla ve doğal olaylar sebebiyle tahribe uğramış ve her ne kadar tamir edilmeye çalışılsa da geçen zaman camiye hiç acımamış eski ihtişamlı görünümünden eser kalmamıştı. Arkeologlar tarafından incelemesi yapılan yapının tarihi nitelik taşıdığı kayıtlara geçmiş. Tarihi olarak sadece minaresi ayakta kalan cami daha durun yıkılmaya hiç niyetim yok der gibi bizlere göz kırpıyor.

göğem köyü

Göğem Göleti

Eşsiz manzarasıyla doğayı süsleyen Göğem Göleti ziyaretçilerin odak noktası. Gölet sadece manzarasıyla değil aynı zamanda oradaki kedi, ördek, balık gibibirçok hayvana ev sahipliği yapması ile de dikkat çekiyor.Hafta sonları şehrin gürültülü hayatından uzaklaşmak huzura kavuşmak isteyen ziyaretçilerine masmavi görüntüsüyle karşılıyor. Etrafındaki mesire alanlarında vakit geçirenlerin yanı sıra göletin çevresinde bulunan restaurantlar çeşitli lezzetlerle insanlara hizmet veriyor. Her güzel şeyin kötü bir yanı da oluyor maalesef. Gölet turizm için ne kadar önemli bir yer olsa da bilinçsiz kalabalığa maalesef maruz kalıyor. Gün geçtikçe göletin doğal güzelliği yerini çevre kirliliğine bırakmış durumda.

Bütün acı tatlı olayların yaşanmasına rağmen Uşak Göğem Köyü, gerek tarihi ve kültürü gerekse sıcak ve yürekli halkı ziyaretçilerine her zaman güler yüzle karşılamaya devam edecek. Uşak Göğem Köyü halkına misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ediyor ve bu güzel köyden ayrılıyoruz.

Uşak'ın diğer köyleri ile ilgili belgeselleri izleyebilmeniz için,  Uşak RTS Youtube Sayfasını  ziyaret edebilirsiniz.

Diğer belgesel ve makalelerimizi incelemek için Blog Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

uşak üniversitesi
Uşak Üniversitesi

Radyo - Televizyon ve Sinema Bölümü

Radyo - TV Program Türleri Dersi

0542 489 95 52

7/24 İletişim Hattı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir