Köy Belgeselleri

Uşak Kırka Köyü 2022

uşak kırka köyü

Uşak Kırka Köyü'nü Tanıttığımız Bu Belgeselde, Köyün Tarihini, Köy Halkının Yaşam Biçimini ve Köyün Coğrafi Konumunu Sizlere Detaylı Bir Şekilde Aktarıyoruz. Köyde Yaşayan Halk İle Yapılan Röportajlar Sayesinde Sizlere Birinci Ağızdan Yöresel Yaşam Biçimini Aktarmayı Hedefliyoruz. Bu Belgesellerin Çekiminde Emeği Geçen Uşak Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğrencilerine Emeklerinden Dolayı Teşekkür Ediyor, Sizlere de İyi Seyirler Diliyoruz.

Uşak Kırka Köyü Belgeseli

Günümüzden yaklaşık 500 yıl öncesine uzanan, tarihin ve doğanın, mis gibi havanın bir arada bulunduğu Uşak Kırka Köyü yemyeşil bitki örtüsü ile karşılıyor bizi. Uşak Kırka Köyü adeta insanın ruhunu dinlendiren, doğa ile bütünleşen bir köy. Çeşmeden akan sudan tutun da ağaçlara yuva yapan kuşlara kadar tam anlamıyla müthiş bir doğal yaşam alanı.

Kırka Köyü'nün Coğrafi Konumu

Köyün giriş tabelasının hemen karşı tarafında Uşak Kırka Köyü mezarlığı bulunuyor. Yoldan gelip geçen ziyaretçiler ölmüşlerin ruhu için dua ediyor. Biz de geçerken Kırka köyünün geçmişleri için açıyoruz ellerimizi semaya. Yerleri nur, mekanları cennet olsun. Mezarlıktan çıktıktan sonra uzayan yolu manzarayı seyrederek ilerliyoruz. Burada temiz havanın tadını çıkartmak ve masmavi gökyüzünü seyretmek bir nebze de olsa dünyanın dertlerini unutturuyor insana. Köyün ilk girişine doğru ilerliyoruz. Evlerinin balkonundan dışarıyı seyreden yaşlı çift bizlerin kim olduğunu merak edip duruyorlar. Onlarla ayak üstü sohbet ediyoruz. Muhtarlığın hemen yan tarafında ise köy kahvesi bulunuyor. Gün boyu tarlada bahçede çalışan köylüler yorgunluğu atmak için burada sohbet ediyor ve demlenmiş tavşan kanı çayın tadını çıkartıyorlar. Kahvehanenin biraz alt tarafında ise çocukların rahatça oyun oynaması için inşa edilmiş bir park var. Anneler çocuklarını buraya getiriyor, oyunlar oynatıyor ve eğlenceli zaman geçiriyorlar. Ağaçların çepeçevre sardığı bu park yeri, hem çocukların hem de ailelerin sakinleşme alanı.

Kırka Köyü Halkı

Kahvehanenin 100 metre ilerisinde bulunan küçük bakkalda köylüler yanan sobanın başında oturarak gündeme dair sohbet edip ısınıyorlar. Oldukça samimi bir yer olan bu mini bakkalın müşterileri ihtiyaçlarını satın alarak evine dönüyorlar. Bakkaldan çıktıktan sonra sağlık ocağına geçiyoruz. Doktor haftada bir kez gelerek hastalarını muayene ettikten sonra reçetelerini yazıp gidiyormuş. Köyde gezintiye çıkarak etrafı inceliyoruz. Çitlerle çevrili bir bahçe gözümüze takılıyor. Çeşitli çiçek ve güllerin bulunduğu renk cümbüşünü andıran bu bahçe ressamın fırçasından çıkmış gibi.

Ekipmanlarımız sırtımızda yola devam ediyoruz. Tabi ki yolculuğumuzda da bize eşlik eden minik dostlarımız da yanımızda. İki minaresi ile köyün tek camisi olan Kırka Köyü Camisi'ne kameralarımızı çeviriyoruz. İçerideki halı ve duvar işlemeleri ile usta işi olduğunu gösteren caminin şadırvanı da dikkatleri üzerine çekiyor. Dev avizelerin ışıltısı gözleri kamaştırıyor. Merdivenlerden çıkarak minareye doğru gidiyoruz. Buradan köyü kuş bakışı izlemek heyecan verici gerçekten.

Sokakları dolaşırken evin korumasından sorumlu beyaz çoban köpeğini seviyoruz. Akşam vakti yaklaştıkça köylüler sohbet alanlarını terk ediyor. Traktörlerle tarlada işini bitirenler ise evlerine doğru yol alıyor. Köyün kadınlarının sosyalleştiği ve bir okul niteliğinde olan halk eğitime bağlı dikiş nakış kursuna geliyoruz. Her biri el emeği göz nuru olan nakışlar gece gündüz çalışarak sergiye hazırlanıyor. Burada çalışarak alın terini el emeğine dönüştürerek ortaya muhteşem eserlerin çıkmasını sağlayan tüm kadınlarımızla gurur duyuyoruz.

kırka köyü

Uşak Kırka Köyü Tarihi

Tarihin somut kalıntısı olan Kırka Köyü Çeşmesi yol kenarında karşılıyor bizleri. Tepeden tırnağa incelediğimizde bu çeşmenin birçok tarihi olaya şahitlik ettiği aşikar. Uşak Kırka Köyü'nde birden fazla çeşme bulunuyor. Buralardan da anlıyoruz ki tarih bizimle birlikte nefes almaya ve nesilden nesile dillere destan olmaya devam ediyor. Büyükbaş hayvancılıkta oldukça yaygın Kırka Köyü'nde. Köylüler ise bahçede kendi mahsullerini yetiştirerek hem zamanını değerlendiriyor hem de organik meyve ve sebzenin tadını çıkartıyorlar.

Uşak Kırka Köyü Sosyal Alanları

Uşak Kırka Köyü'nde bulunan bir çiftliği ziyarete gidiyoruz. Çiftliğin kapısından içeri doğru adım attığımızda tavuk horoz ve hindi gibi hayvanları görüyoruz. Ayrıca gelen ziyaretçiler için araç park etme yeri bulunuyor ve dinlenmeleri için de bir alan mevcut. Biz de tüm gün çekim yaptığımız için yorulduğumuzu fark ediyoruz ve köy odasına doğru gitmeye karar veriyoruz. Köy odasına gittiğimizde Uşak Kırka Köyü'nün gençleri bizleri içeri davet ediyor. İçeri girdiğimizde ilk dikkatimizi çeken detay ise duvarda asılı duran çerçeveli fotoğraflar oluoyr. Bu fotoğraftakiler köyde uzun süre konaklamış kişiler. Adeta o an gözümüzün önünden film şeridi gibi geçiyor ve nostaljik bir gezintinin içinde buluyoruz kendimizi. Gençlerin bolca uğrak noktası haline gelen aşıklar tepesinin manzarası oldukça mest edici. Bizler de fotoğraf çekilmeyi ihmal etmiyor bu güzel manzaranın büyüsüne kapılmaktan kendimizi alamıyoruz. Uşak Kırka Köyü'ne veda etme zamanı yaklaştığını fark ettikçe içimizi derin bir hüzün kaplıyor. Köyün en yaşlılarından biri olan Ramazan Dede ise bizi yolcu etmeye hazırlanırken hoş sohbetine dahil oluyoruz. Çekimleri tamamlamanın ve böylesine güzel insanlarla tanışmanın haklı sevinci ile yola devam ediyoruz. Bir gün Uşak Kırka Köyü'ne yolunuzun düşmesi dileğiyle hoşça kalın.

Uşak'ın diğer köyleri ile ilgili belgeselleri izleyebilmeniz için,  Uşak RTS Youtube Sayfasını  ziyaret edebilirsiniz.

Diğer belgesel ve makalelerimizi incelemek için Blog Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

uşak üniversitesi
Uşak Üniversitesi

Radyo - Televizyon ve Sinema Bölümü

Radyo - TV Program Türleri Dersi

0542 489 95 52

7/24 İletişim Hattı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir